Ko si boste montirali napravo za mehčanje vode, trdota vode ne bo več pomembna
Ste kdaj pomislili, kako kvalitetna je vaša pitna voda in kaj je tisto kar najbolje vpliva na njen okus? Verjetno vsakič, ko ste postali žejni in ste se morali zadovoljiti z vodo slabe kvalitete. Pa veste, da je trdota vode tista naravna lastnost vode, ki jo povzročajo v njej raztopljene mineralne snovi.
Vodi dajejo okus predvsem kalcijevi in magnezijevi hidrogenkarbonati iz apnenca in dolomita ter kalcijev sulfat, ki jih voda raztaplja na poti do vodnih zajetij. Torej je trdota vode odvisna od koncentracije teh soli, ki se v naravi ves čas nekoliko spreminja.
Če je voda trda, se milo in zobna pasta ne penita dovolj
Prepoznati, da je voda trda, ni težko. Če se milo ali zobna pasta ne penita dovolj, pomeni, da je voda trda in bo poraba mila, gelov za tuširanje, šamponov in detergentov zaradi tega večja. Torej trdota vode vpliva na vodni kamen, ki se pojavi zaradi izločenega apnenca in se pri kuhanju kaže kot bela obloga na posodi.
Obloge apnenca povzročajo nalaganje vodnega kamna na ceveh, armaturah, WC, školjkah, umivalnikih, pralnem stroju in električnih grelnikih. Zaradi teh oblog se stroški za ogrevanje povečujejo, življenjska doba naprav pa manjša.
Zakaj ima trdota vode pomembno vlogo?
Po svojem izvoru je vsa padavinska voda mehka voda. A deževnica med pronicanjem skozi vrhnje plasti raztaplja mineralne soli, kot sta kalcij in magnezij. V Sloveniji je voda trda, ker v vodovodnih napeljavah in napravah povzroča nastanek trdnih oblog vodnega kamna.
Če si montirate napravo za mehčanje vode, vam bo ta ščitila vodne pipe in sisteme za ogrevanje. Takrat trdota vode ne bo več vprašanje, saj boste sedaj uporabljali mehko vodo, kava in čaj bosta boljšega okusa, mrežice na pipah ne bodo več obložene, porabili boste manj sredstev za čiščenje in umivanje.